پرش لینک ها
برد پاور تلویزیون - تعمیر تلویزیون در اصفهان

برد پاور

این یک متن کلی برای توصیف متداول ترین برد های موجود در یک تلویزیون LCD و LED  است. بردها در اکثر تلویزیون ها مشترک هستند، اما سازندگان و مدل هایی وجود دارند که ممکن است بردهای مختلفی داشته باشند یا برای عملکرد بیشتر، بردهایی به آنها اضافه شود .

برد پاور در تلویزیون های LCD (ال سی دی) :

وقتی تلویزیون به منبع AC وصل و روشن می شود، برد منبع تغذیه تلویزیون ورودی ولتاژ AC را دریافت می کند. از این طریق برد منبع تغذیه ولتاژ 5 ولت را تولید کرده و به برد اصلی ارسال می کند. در این مرحله هیچ ولتاژ دیگری به جز 5VSTB وجود نخواهد داشت.

هنگامی که برد اصلی ولتاژ آماده به کار 5 ولت را از برد منبع تغذیه دریافت می کند، از طریق یک آی سی تنظیم کننده ولتاژ یا مدار DC-DC جهت تولید ولتاژ 3.3 ولت هدایت می شود. ولتاژ 3.3 ولت به IC، CPU و برد پنل جلویی MCU (واحد میکروکنترلر) عرضه خواهد شد. اکنون می بینیم که چراغ LED آماده به کار روشن است و تلویزیون در حال حاضر در حالت آماده به کار است.

برد منبع تغذیه (برد پاور) :

اگر به شما بگویند برد منبع تغذیه(برد پاور ) را تعریف کنید به احتمال زیاد پاسخی مانند “آن جعبه به برق وصل است و تجهیزات من را تغذیه می کند” خواهید داد. این عملکرد است اما کاری که انجام می دهد بسیار پیچیده است. این AC خام را از شبکه برق می گیرد، که معمولاً با هر ولتاژ منبع تغذیه در جهان سازگار است (با تلورانس ها، افت ها و نوک های آن) و آن را به یک ولتاژ DC پایین تر تبدیل می کند. این یک حلقه بازخورد برای ثابت نگه داشتن ولتاژ خروجی با تغییر در ولتاژ ورودی و جریان بار خروجی در خود جای می دهد.

برد اصلی یا برد مین مداری است که ورودی و خروجی های صوتی و تصویری به آن متصل است. این مغز یک تلویزیون است و به طور کلی می توان آن را به چهار عملکرد اصلی تقسیم کرد:

  1. از طریق پردازنده های CPU و MCU (واحد میکروکنترلر) سیستم را از طریق چندین سیگنال کنترل می کند. به عنوان مثال، این برد اصلی(یا برد مین) است که می گوید نور پس زمینه را روشن کند. به پانل می گوید چه زمانی روشن/خاموش شود و غیره.
  2. این برد اصلی (برد مین) است که سیگنال های ویدئویی را به سیگنال های ویدئویی نوع RSDS تبدیل می کند و سپس به خروجی های HDMI و … ارسال می کند.
  3. برد اصلی همچنین شامل آی سی صدا نیز میشود.
  4. برد اصلی شامل یک بخش بزرگ DC-DC است. اینجاست که پس از دریافت برق از برد منبع تغذیه، ولتاژ مناسب برای بقیه سیستم تعیین می شود. ولتاژهای تیونر، CPU و GPU و غیره از اینجا کنترل می شوند. اگر تلویزیون دارای ظرفیت سه بعدی یا Wi-Fi باشد، برد اصلی نیز کنترل آن قسمت‌ها را در دست خواهد داشت.