پرش لینک ها
تفاوت LCD و LED - تعمیر تلویزیون در اصفهان

تفاوت LCD و LED

LCD  یا LED، تفاوتشان در چیست؟

LCD (Liquid Crystal Display):

نکته مهم قبل از خرید یک ال سی دی نحوه روشن شدن آن است .به طور کلی ال سی دی ها به دو نوع لبه دار و نصب شده پشت صفحه نمایش تقسیم می­شوند به نحوی که منابع نوری نصب شده پشت صفحه نمایش از نظر کنتراست عملکرد بهتری نسبت به پنل لبه دار دارد واین امر باعث کاهش در مصرف برق شده همچنین در این فناوری تصویر روشنایی بیشتری را دارد.

مزیت LCD:

  • قیمت مناسب، دوام بالا

معایب LCD:

  • محدودیت زاویه دید، مشکل کنتراست
LED (Light Emitting Diode):

این نوع تلویزیون ها درواقع همان  LCD  می­باشد با این تفاوت که نور پس زمینه به جای  CCFL  از نوع دیگر بک لایت استفاده شده است و نام اصلی آن  LCD-LED  می­باشد اما به مرور زمان  LED  نام گرفته است. بدلیل قیمت مناسب نسبت به QLED  و OLED  محبوبیت بیشتری دارد.

در تلویزیون های LED  پنل در دو حالت کلی VA  و IPS وجود دارد که فناوری  VA  کنتراست بهتری نسبت به  IPS  دارد و از نظر کیفیت مناسب تر است اما این درحالیست که زاویه دید نه چندان خوبی دارد بنابراین اگر می­خواهید جمعیت تماشاگران زیاد باشد و از تصویر لذت ببرید بهتر است از مدل IPS  استفاده کنید.

 

مزایای LED نسبت به  LCD:

  • مصرف پایین برق در LED به واسطه کم مصرف بودن لامپ­های  LED  در بک لایت
  • عمر مفید بالاتر LED  به واسطه بک لایت هایی از جنس LED نسبت به لامپ فلورسنت در  LCD
  • داشتن زاویه دید بهتر
  • کنتراست بالاتر به معنی تضاد بین روشن­ترین و تاریک ترین رنگ در تصویر
  • به واسطه وجود لامپ­های LED در بک لایت، کنترل بر روی روشن یا خاموش بودن قسمتی از صفحه بیشتر خواهد بود

انواع بک لایت:

  • بک لایت فلورسنت

در نوع بک لایت فلورسنت ردیفی از لوله­های قطور لامپ­های فلورسنت در پشت لایه­های  LCD  قرار گرفته است و وظیفه نور دهی در صفحه نمایش را برعهده دارند که البته بدلیل مصرف بالا و محدودیت مکانی تا حدودی ناکارآمد شده اند.

در نوع بک لایت فلورسنت نمی­توان به صورت موضعی منطقه­ای را خاموش کرد که این یکی دیگر از مشکلات بک لایت فلورسنت است در نتیجه این مشکل در  LCD  نمایش صحیح و طبیعی رنگ مشکی امکان پذیر نمی­باشد، همچنین به علت یکپارچه بودن لامپ ها تعمیر آنها هزینه بر و مشکل می­باشد.

  • بک لایت دیود نورانی (LED)

جایگزین بک لایت­های LCD   می­باشد در صورتی که با قیمت کمتری نسبت به لامپ­های فلورسنت بوده و تنوع بالاتری در آنها وجود دارد.

بک لایت­های دیود نورانی عمر مفید بیشتری دارند و می­توان کنترل در هر پیکسل را داشته و برای سازندگان امکان ساخت ارزان تری دارد.