پرش لینک ها
hdr چیست؟ تعمیر تلویزیون در اصفهان

HDR چیست؟

آیا به تفاوت بین تلویزیون­های جدید با قدیمی در رنگ سیاه و سفید دقت کرده ­اید؟

مقاله زیر را مطالعه کنید و با تفاوت بیشتر آنها آشنا شوید…

HDR مخفف High Dynamic Range   است. در این روش در دوحالت روشن و بسیار تاریک جزئیات مشاهده می­شوند. در این صورت تصویر به حالت واقعی نزدیک بوده و در رنج کنتراست متفاوتی می­توان آنرا مشاهده کرد.

hdr چیست؟ تعمیر تلویزیون در اصفهان

انواع فرمت های HDR:

 • HDR10
 • Dolbey Vision
 • +HDR10
 • HLG
 • Technicolor

تفاوت بین این فرمت­ها در استفاده از انواع ابرداده­ های استاتیکی و دینامیکی(پویا) و پخش کننده­ های رسانه­ ای برمی­گردد.

ابر داده چیست؟

برای تبدیل یک فایل ویدئویی استاندارد به فرمت HDR اطلاعاتی مورد نیاز است که به آن اطلاعات ابر داده اتلاق میگردد.

به طور کلی دو نوع ابرداده وجود دارد:

 1. ابر داده استاتیکی
 2. ابر داده داینامیکی

در بین استانداردهای موجود  :

 • Dolbey و +HDR10 از ابر داده داینامیکی یا پویا
 • HDR10 از ابر داده استاتیکی
 • Technicolor از هر دو ابر داده
 • HLG از هیچکدام

استفاده میکنند.

ابرداده دینامیکی این امکان را دارد که براساس تصاویر نمایش داده شده و یا حتی بر اساس روشنایی اتاق شما در صحنه­های مختلف نور تصویر خروجی را تنظیم کند در حالیکه ابر داده استاتیکی این قابلیت را نداشته و باعث می­گردد در برخی موارد جزئیات بیشتر نمایش داده نشود.

انواع HDR را بیشتر بشناسید:

HDR10:

در استانداردهای متفاوتی ارائه می­گردد اما در حال حاضر استاندارد HDR10 متداول تر بوده. مجموعه های محتوانی از جمله Netflix , amazon view , sony universal ,  warner bros   از استاندارد HDR10 Blue Ray   استفاده می­کنند. در این استانداردابرداده­ها به صورت فریم فریم نمایش داده یا به اصطلاح به صورت استاتیکی است.

 

+HDR10:

در سالهای اخیر به لطف پیشرفت­های سریع تکنولوژی +HDR10  روانه بازار شده و می­توان از تفاوت آن با نمونه  HDR10 به استفاده از ابرداده پویا به جای استاتیک اشاره کرد و این امر باعث افزایش کیفیت تصویر نیز شده است. سامسونگ و آمازون ویو و پاناسونیک از این استاندارد تبعیت می­کنند

سامسونگ در تلاش است تا پایان سال 2022 مجوز استفاده از  +HDR 10 gaming را استفاده کرده و بر روی کنسول های بازی خود قرار دهد.

hdr چیست؟ تعمیر تلویزیون در اصفهان

لذت محتوا در قالب HDR:

به لطف سیستم HDR  در سال­های اخیربه تولید کنندگان محتوا کمک کرده که محتوای خود را با کیفیت بیشتر و بهتری تولید کرده و در کیفیت 4K  و در قالب HDR  تهیه کنند.خدمات متفاوتی ازجمله  Steaming و IPTV  و ست آپ باکس ها باعث شده تنها با خرید تلویزیون­های  HDR از تصویر نهایت لذت را ببرید.